דיסקוגרפיה: מיכה שטרית

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

כשהתפרסם לראשונה, בראשית ימי החברים של נטאשה, נראה אולי שמיכה שטרית נמצא מעט בצילו של ארקדי דוכין, שכתב ושר את רוב שירי הלהקה. זו הייתה טעות אופטית. שטרית היה אחד משני הכוחות שהובילו את הלהקה, והוא כתב לה, וגם לאחרים, שירים מצוינים. אלבום הסולו הראשון שלו, מסמרים ונוצות, הוכיח שוב ששטרית הוא יוצר מקורי ומרתק.

ביוגרפיה

מיכה שטרית התחיל את דרכו המוסיקלית בראשית שנות ה-80, כשהקים עם ארקדי דוכין את להקת ספטימה 5, שניגנה בעיקר בוסה נובה בהשפעת מתי כספי. שטרית היה הזמר של הלהקה ודוכין היה הקלידן. כתושבי יוקנעם עילית (שטרית) ומגדל העמק (דוכין), הם הופיעו בעיקר בצפון, עם גיחות בודדות לתל אביב.

ב-1985 עבר שטרית לתל אביב בעקבות דוכין, שעשה זאת חצי שנה לפניו. הוא לא רצה לשיר את השירים החדשים שכתב דוכין, ולכן העביר אליו את תפקיד הזמר והסתפק בכתיבת מילים.

ב-1986 הגיעו דוכין ושטרית עם הטכנאי גיא לנדאו לראשונה לאולפן "אמדן" של דני גרנות. תחת השם לא כולל מע"מ הם הקליטו את "רגל של בובה" (מ' ול' שטרית, ע' דוכין), בו שטרית שר ודוכין ניגן בקלידים ובס ותיכנת תופים עם לנדאו, ו"הצילו" (מ' אחירז כהן, שטרית ודוכין, ל' וע' דוכין), ששטרית ודוכין שרו יחד. עם עוד שני שירים בהם שטרית לא השתתף הושלם תקליט שדרים בשם תקריות לילה באמדן, שהיה תחילתה של אחת הלהקות הישראליות הטובות והמצליחות של שנות ה-90, החברים של נטאשה. את השם ללהקה המציא שטרית על פי צילום ישן שמצא אצל דוכין, ועם דוכין הוא יצר ושר את שיריה (ביחד ולחוד) עד התפרקותה ב-1996.

בתקופת החברים של נטאשה יצר שטרית גם שירים לאחרים, חלקם עם דוכין וחלקם לבדו, לעיתים כפרנסה בלבד (ובשנים הראשונות תמורת מעט מאוד כסף) ולעיתים מתוך הזדהות מלאה עם השירים והמבצעים.

ב-1989 יצא אלבום הבכורה של החברים של נטאשה, בו היה שטרית שותף מלא בכתיבה, הלחנה ובניגוד להסתייגויות שהיו לו שנים אחדות קודם לכן, גם בשירה.

בסוף 1989, לאלבום הסולו הראשון של דוכין, רוצה ויהיה, משירי המשורר והמלחין הרוסי ולדימיר ויסוצקי, כתב שטרית את הנוסח העברי לרוב השירים.

ב-1991 יצא שינויים בהרגלי הצריחה, אלבומה השני של החברים של נטאשה. גם בו, עוד יותר מבתקליט הבכורה, היה שטרית שותף מלא ליצירה ולשירה.

ב-1993 שטרית ניהל אמנותית ודוכין הפיק מוסיקלית את תקליטו של שלומי שבת שעה אחת ביחד. שטרית כתב והלחין את "אל תאבד את הילד" וכתב מלים ל"נדנדי" (ל' דוכין), "אור ירח משגע" (ל' עממי פרסי), "אוליה" (ל' עממי תורכי) ועוד. שטרית גם הקריא את תרגומו בשיר "אוליה" ושר קולות בשירים נוספים.

ב-1993, כפרויקט צדדי במקביל לחברים של נטאשה, הוציאו שטרית ודוכין דיסק לילדים בשם אחלהזאורים עם הבמאי חיים בוזגלו. שטרית כתב והלחין בו את "עצוב לי", כתב את קטעי הקישור "התאהבות", "יום הולדת" ו"בתור לבנק" (עם בוזגלו), ואת שאר הקטעים הלחין, עיבד והפיק מוסיקלית דוכין, ביניהם "אחלהזאור", "דינוזאור רוק כבד" ו"שיר ערש" (מ' שטרית), "בית קפה של דינוזאורים" (מ' בוזגלו) ועוד. שטרית ודוכין שרו, ודוכין ניגן בגיטרות וקלידים ותיכנת תופים ואיתו נגנים נוספים.

ב-1994 יצא רדיו בלה בלה, אלבומה הכפול של החברים של נטאשה. שטרית כתב בו את כל המילים (את "אני לא רוקד כשעצוב" עם אלון אולארצ'יק) והלחין את "שם" עם דוכין.

ב-1996 התפרקה להקת החברים של נטאשה ונפרדה באלבום בהופעה חיה.

ב-1997 הקליט שטרית שיר ראשון כסולן, "למעלה למטה", לפסקול הסרט "ביפ".

ב-1998 יצא אלבום הבכורה של שטרית, מסמרים ונוצות. את השירים הוא כתב, הלחין ועיבד עם ברי סחרוף ויזהר אשדות, שהפיקו מוסיקלית. באלבום נכללו השירים "מסמרים ונוצות" (מ' עם מיקי זר, ל' עם סחרוף ואשדות), "אינתי עומרי", "באביב", "טבריה" (מ' ול' שטרית) ועוד. בהקלטות שטרית שר, סחרוף ואשדות ניגנו, והתארחו בנגינה ז'אן-פול זימבריס, זהר פרסקו ונגנים נוספים. האלבום הפנטסטי לווה במעט מאוד הופעות, בהמשך למסורת מימי החברים של נטאשה. השיר "אינתי עומרי" בושל מחדש על ידי יועד נבו והופיע בסוף אותה שנה באלבום האוסף של חברת "הליקון" רמיקס מקומי.

בשנים 1997 - 1998 היה שטרית אחד היוזמים (עם ניצן זעירא, ענת אסולין, שרגא בר, מיקי זר, מיכאל תפוח וניר שפריר) וכן המנהל האמנותי בפרויקט עבודה עברית. מיטב אמני ישראל חידשו בפרויקט 51 שירים מהקלאסיקה הישראלית.

בשנת 1998 הקים שטרית לייבל עצמאי בשם "סינגל'ה", ששם לעצמו למטרה להפיץ שירים ישראליים ולועזיים בתקליטונים במקומות שאינם חנויות תקליטים דווקא. "סינגל'ה" הייתה חלק מחברת תקליטים בשם "Ten CD", שהוציאה גם אלבומים.

באותה שנה שטרית גילה את הזמר והיוצר עמיר בניון וניהל אמנותית את הקלטות אלבום הבכורה שלו, רק את (שיצא ב"Ten CD"). ב-1999 הוא ניהל אמנותית את אלבומו השני של בניון, אותו מקום, אותה הרוח. הוא השתתף בחלק מעיבודי השירים באלבום וגם כתב והלחין את השיר "שמחות קטנות", אותו שר בדואט עם בניון.

באותה שנה יצא שטרית לסיבוב הופעות מצומצם עם הגיטריסט והזמר רוני פיטרסון.

ב-2000 הלחין ש טרית לאריק איינשטיין את שיר האליפות של הפועל תל אביב, "אדומה שלי" (מ' איינשטיין). השניים החלו לעבוד באותה תקופה על אלבום משותף.

בראשית 2001 יצא שיר ראשון מאלבומם של איינשטיין ושטרית "פרנצ'סקה פוליטיקה" שהוקלט לפני הבחירות. בהמשך השנה יצא שיר נוסף של איינשטיין: "ואת חוזרת לשלכת" ששטרית הלחין למלים של יעקב רוטבליט.

במרץ 2001 יצא אלבומו השני של שטרית סנטיאגו דה קובה בהפקתו המוסיקלית של יזהר אשדות. פרט ללחנו של שטרית (עם אמיר צורף) לשירו של פדריקו גרסיה לורקא (בתרגום רמי סערי) "מקצב של שחורים בקובה" היו כל שאר המלים של שטרית והלחנים שלו עם יזהר אשדות וטל מטמור. בין הבולטים בשירי האלבום היו "נמנע ממך", "לב של פרא", "אסקימו" ו"משעמם".בין האורחים באלבום היו גיל דור, יצחק קלפטר, רן שם טוב ויהודה עדר בגיטרות. ממלו גיטנופולוס בחצוצרה וסקסופון, הדר גולדמן בויולה ונגנים נוספים.

ביום הזכרון באותה שנה הלחין שטרית לאריק איינשטיין שיר בשם "שי לשי" שכתב דוד אשכנזי. השיר הוקלט במיוחד לתכנית של גלי צה"ל "לחיות את עצמם" לזכר הנופלים.

באוגוסט 2000 הוציאה חברת "הד ארצי" אוסף כפול משירי החברים של נטאשה. דוכין ושטרית התנגדו בתקשורת להוצאת האוסף ללא התייעצות עימם והבטיחו אוסף שונה שהם יערכו בעצמם.

בספטמבר 2001 הופיע שטרית באיחוד לשני שירים של החברים של נטאשה במסגרת המופע "איך כש..." לזכרו של יוסי אלפנט ז"ל.

בשנת 2004 הוציא שטרית, אחרי שתיקה אולפנית ארוכה, את הסינגל "חם חם" כתב והלחין שטרית בעצמו. הסינגל השני, "בחיפה מול הים", הוקדש לזכרו של אמיל חביבי. שני הסינגלים נלקחו מאלבומו השלישי של שטרית, שלהי קיץ. האלבום יצא בינואר 2005, הופק על ידי לואי להב וכלל בעיקר שירים שכתב והלחין שטרית, לצד שירים של המשוררים שלמה אבן גבירול, יהודה הלוי וסלמן מסאלחה. לעיבודים באלבום אחראים להב, ברי סחרוף ורביב גזית. למרות ששטרית המשיך להיות חתום על חוזה הקלטות בהד ארצי, את האלבום הוא הוציא עצמאית בהפצת רשת חנויות התו השמיני.

באותה שנה שיתף שטרית פעולה עם דוכין בשיר "מי אוהב אותך יותר ממני". השיר, שנלקח ממחזמר שכתבו השניים, נכלל באלבום האוסף הכפול של דוכין, יותר ממני, והפך ללהיט.

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2020 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון