דיסקוגרפיה: ריקי גל

ביוגרפיה מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

ריקי גל הגיעה אל הביטוי המלא שלה כזמרת רוק רק בשנות ה-80 ואז הפכה לכוכבת גדולה. הדרך למעמדה זה הייתה לה ארוכה וקשה ומלאת פעילות אמנותית מגוונת: ממשחק בהצגות תיאטרון ועד שירה בסגנונות שונים. היא אינה "זמרת יוצרת" (למרות שהשתתפה בכתיבה שירים אחדים) אך בשירתה מלאת ההבעה היא הופכת את השירים שנכתבים לה לשלה לגמרי.

ביוגרפיה

ילדות קשה הייתה לרבקה בן-אברהם. היא גדלה במנזר, בבית צעירות מזרחי ובקיבוץ. הריקוד היה לה מפלט, ואחר כך גם המוסיקה. בגיל התיכון היא הייתה רקדנית ושרה בצמד עם שלמה ארצי. אז קראו לה רבקה מנשה, וכך גם כשהתגייסה ללהקת חיל הים עם שלמה ארצי, דב גליקמן, שולי ארז והכוכבת הגדולה של הלהקה, רבקה זוהר.

ב1971, אחרי שהשתחררה, הקליטה (כבר כריקי גל) שיר סולו ראשון, "מפרש בודד", והשתתפה (עם דני ליטני, ישראל גוריון ואביבה שוורץ) במופע "עולמו של ז'ק ברל", בו הייתה סולנית בשיר "בנים" (ת' יעקב שבתאי). השנים הבאות היו לריקי גל תקופה של חיפוש דרך אמנותי. היא אהבה רוק'נ'רול ונשמה, אבל שרה בכל מיני סגנונות אחרים, כסולנית ובהפקות שונות ברדיו ובטלוויזיה. היא הקליטה את "שמור לי" (מ' רימונה דינור, ל' דרורה חבקין), "אולי אני טועה" (מ' דינור, ל' קובי אשרת), "על אם הדרך עץ עומד" (מ' איציק מנגר, ל' בני נגרי), "שאלו שלום ירושלים" (מ' ול'בן-דוד), "השמש היא האור של העולם" (מ' יהונתן גפן, ל' אשרת) ועוד.

ב1978 התקרבה לפופ-רוק כשכיכבה במחזמר "בני בום" של אהוד מנור וקן גלובוס, ושרה בו את "כל חיי", "ריבה של אהבה" ובעיקר את הלהיט הגדול של המחזה: "ילד רע".

בשנת 1979 הופיעה בפסטיבל הזמר בשיר "תודה רבה" (מ' אבי קורן, ל' וע' בני נגרי) ועשתה צעד נוסף לכיוון הרוק בשיר "לגור איתו" שהלחין צביקה פיק. נראה היה שהיא כבר בחרה את הכיוון שלה, אך גם בשנים הבאות היא המשיכה להשתתף בכל מיני הפקות ("שיר לדרום אמריקה", "עמק הנהר האדום"), המחזמר "אברהם אחד" ופסטיבלים (בעיקר פסטיבלי ילדים) והקליטה את "אוהבת סמבה", "אמת או חובה", "אהבת אמת", "רוק'נ'רול חתול", "סוד כמוס", "פנים" ואפילו חידוש בעברית ל"אברה קדברה" של להקת סטיב מילר. חלקם זכו להצלחה, אך ברובם לא היה ביטוי אמיתי ליכולתה כזמרת נשמה.

ב1983 נעשה ניסיון ראשון להפיק לריקי גל אלבום רוק. יגאל בשן וגרי אקשטיין הפיקו לה שירים שאקשטיין הלחין ועיבד: "תן לי מקום" (מ' ריקי גל וגליה ישי) ו"אל תוך הלילה" (מ' עלי מוהר, ל' אקשטיין וגל). היא שרה בהקלטות בקול חזק וצרוד, ואקשטיין כיסח בגיטרות וכך גם מאיר ישראל בתופים, מיכה מיכאלי בבס, דריו מלכי ואבנר קנר בקלידים. על עטיפות תקליטי השדרים לבשה ריקי חולצה עם סמל של האבנים המתגלגלות, אבל כל זה היה לשווא. בשל קשיי תקציב ב"הד ארצי" נגנזו ההקלטות, וגל נאלצה להמתין עוד ארבע שנים לאלבום הבכורה שלה.

ב1985 שרה קורין אלאל בקדם אירוויזיון שיר שהלחינה למילים של ריקי גל: "כל יום".

ב1987 יצא ריקי גל, אלבום בכורה שהציג את גל, כאילו לפתע פתאום, כזמרת רוק חושנית ומלאת עוצמה. מתי כספי הלחין, עיבד והפיק מוסיקלית את כל שירי התקליט: "ליל שרב", "לא" ו"הנה פתחתי חלון" (מ' נתן זך), "פה ושם" (מ' תלמה אליגון-רוז), "מערבה מכאן" (מ' תרצה אתר), "ילד אסור ילד מותר" (מ' יעקב גלעד), "חלומות ארוכים" (מ' מירי פייגנבאום), "טוקיו גדולה" (מ' אהוד מנור) ושיר שצונזר בשל נועזות מילותיו, אך איפשר לריקי לבטא בקיצוניות את הצד הרוקי בשירתה והופעתה: "נערת הרוק" (מ' יצחק לאור). מתי כספי ניגן באלבום בקלידים, תופים וכלי הקשה ואיתו חיים רומנו וארז נץ בגיטרות, רמי לוין בקלידים וקובי כהן בבס. את האלבום הפיקו דודו אלהרר וזאב אולמן.

ב1988 יצא אלבום המשך לריקי גל המצליח, מה זאת אהבה.... מתי כספי הלחין, עיבד והפיק מוסיקלית את השירים "מה זאת אהבה", "ילד שלי", "לא ודי!", "אילו יכולתי (אמא)" ו"נומה נו" (מ' אהוד מנור), "בחוף תל ברוך" (מ' יאיר טריבלסקי), "על ראש שמחתי" (מ' נעמי שמר), "אמצע בלוז" ו"מקום לדאגה" (מ' יהונתן גפן). בהקלטות ניגנו מתי כספי בפסנתר, אקורדיון וכלי הקשה, דריו מלכי, עדי רנרט וירון בכר בקלידים, חיים רומנו, שמוליק בודגוב ויאיר מיכאל בגיטרות, קובי כהן וזיו הרפז בבס, גורי אגמון בסקסופון, ז'אן-פול זימבריס, איקי לוי ומישל עמר בתופים, לואיס קרלוס בכלי הקשה וגם נגני התזמורת הפלהרמונית במיתרים.

בעקבות האלבום יצאו גל וכספי להופעה משותפת בשם "מה זאת אהבה". כספי הלחין ועיבד וגם ניגן בפסנתר חשמלי, וניגנו שמוליק בודגוב בגיטרה, קובי כהן בבס, איקי לוי בתופים ולואיס קרלוס בכלי הקשה. הופעות "מה זאת אהבה" תועדו גם בקסטות וידאו שביים עדי בנימינוב והפיק סידני דולב בשיתוף עם "אקורד הפקות". אחרי שנים רבות של חיפוש דרך סיימה ריקי גל את שנות ה-80 כזמרת רוק מצליחה ואהובה.

ב1990 כיכבה ריקי גל במחזמר "אוויטה".

ב1993 יצא אלבומה חפש בי בהפקת לואי להב. יהודה פוליקר הלחין את רוב שיריו: "חפש בי" (מ' חנוך לוין), "פגישה אחת בבר" (מ' יהונתן גפן), "האשה בשחור" (מ' יעקב רוטבליט), "היי שקטה" (מ' רחל שפירא), "כשאתה מתאהב בי" (מ' צרויה להב) ו"תפילות הילדים" (מ' גל וצרויה להב). האלבום היה מושקע (השמועות סיפרו על 1000 שעות אולפן), אך הצליח פחות מקודמיו.

באותה שנה חזרה ריקי גל לפסטיבלי הילדים. היא שרה בפסטיגל 1993 את "אייל החתיך" (מ' חנה גולדברג, ל' וע' עובד אפרת) ושנה לאחר מכן את "כשעצוב".

אחרי הוצאת האלבום יצאה גל לסיבוב הופעות גדול, בו שרה את מיטב להיטיה בעיבודים והפקה מוסיקלית של לואי להב. גל הופיעה עם רמי לוין בקלידים, חיים רומנו בגיטרות, גיל לדין בתופים, יוסי בוזין בכלי הקשה, דוד סבן בבס ויותם שכטר בקלידים ושירה. המופע בהפקת "קוטלר אשר" זכה להצלחה גדולה, רץ כ200- פעמים וגם תועד בווידאו ובסאונד באוגוסט 1994.

ב1995 יצא אלבום ההופעה מבחר שירים בעיבוד והפקה של לואי להב. גל שרה את מיטב להיטיה: "מערבה מכאן", "בצער לא רב", "היי שקטה", "טוקיו גדולה", "אמא", "תפילות הילדים", "מקום לדאגה", "ילד אסור ילד מותר", "הנה פתחתי חלון", "חולשה לרקדנים", "מה זאת אהבה" ו"נערת הרוק".

ב1996 יצא האלבום אוהבת אותך יותר בהפקת מתי כספי. אלבום ראשון בו נכללו גם שירים שכתבה. האלבום לא זכה להצלחה רבה.גל המשיכה לפעול, אך הקדישה זמן לגידול בתה הקטנה וחזרה באלבום חדש רק חמש שנים אחרי.

ב2001 יצא אלבומה של גל אין לזה סוף, בעיבודים והפקה מוסיקלית של בני נגרי. גל כתבה מלים לחמישה משירי האלבום והשתתפה בהלחנה עם דניאל סלומון (המלחין העיקרי באלבום) ומשה דעבול. היא גם שרה שיר שכתב והלחין לה במיוחד שלמה ארצי "במרוץ נגד הזמן", וחידשה את "שיר בן ערביים" (מ' יהונתן גפן, ל' שלמה יידוב) של קצת אחרת. הפתיע במיוחד קטע הסיום של האלבום "פצצה" (מ' גל) היה דקלום על רקע מוסיקלי.

רי התמקדה גל בקריירת משחק ובהופעות טלוויזיוניות. ב-2002 כיכבה גל לצד אקי אבני בסרטו של מנחם גולן "השיבה מהודו", על פי ספרו של א"ב יהושע. ב-2003 שיחקה גל בהצגה "רמבטיקו" בתיאטרון חיפה והשתתפה במופע "אין לזה סוף". באותה שנה הצטרפה גל לצוות השופטים בתחרות הטלוויזיונית "כוכב נולד 2", והתגלתה כשופטת קשוחה. ב-2004 הצטרפה לצוות המחזמר "שיקאגו" של תיאטרון בית ליסין, בתפקיד הסוהרת מאמא מורטון.

בינואר 2005 הוציאה גל סינגל ובו ביצוע בהופעה ל"ילד אסור ילד מותר" ולקלאסיקה "God Bless The Child". הסינגל נלקח מאלבומה של גל "אמצע בלוז", שהוקלט בהופעה חיה בפסטיבל "ג'אז בלוז תל אביב".

מאת יואב קוטנר

הסתר ביוגרפיה

©2022 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון