מומה

מומה

זהו דף הבית של אתר מומה בסוף שנת 2014 – דף “לא נמצא” שמודיע כי גם הדף שיועד להופיע כשדף הבית של האתר לא נמצא – גם הוא לא נמצא. שם הדומיין הממותג של האתר mooma.com עומד למכירה (תג מחיר $9,999). המחאה על סגירתו של האתר הפכה להיסטוריה נשכחת. זהו סוף עצוב לפרויקט מפואר שעלה כאנציקלופדיה של המוסיקה הישראלית, שנתיים תמימות לפני שהועלה הערך הראשון בוויקיפדיה העברית שכולנו מכירים כיום. חלק מתכני האתר המשיכו להיות זמינים זמן מה נוסף אי שם במעמקי Mako, אבל גם אלה לא האריכו ימים.

אתר מומה, אתר האנציקלופדיה המיתולוגי של המוסיקה הישראלית, פרץ לתודעה בחודש מרץ 2001, והיווה בית ספר לכל דבר לתולדות המוסיקה בארץ הקודש. יואב קוטנר, העורך הראשי, יצר וערך כשלוש שנים לפני כן את סדרת הטלוויזיה התיעודית “סוף עונת התפוזים – סיפורו של הרוק הישראלי”, ואז פרץ האינטרנט. קוטנר: “אני אישית התחלתי לעבוד על זה בלי לדעת שאני עובד על זה כבר עשר שנים לפני. התכוונתי לכתוב ספר על הרוק הישראלי שהיה אמור לצאת ב-1990. התחקיר נמשך ונמשך והספר לא יצא. האינטרנט הפך להיות כוח גדול והיה ברור שזה צריך להיות שם. הרגשתי שכמות האנשים שאני יכול לטפל בהם בטלוויזיה היא יחסית קטנה מול כמות התחקירים שעשיתי. אז הלכתי לאינטרנט. אני אישית כתבתי במומה 1,200 ערכים על אמנים ישראלים.”

בשעת הזוהר הקצרה שלו, אי שם בין “סוף עונת התפוזים” ובין ייסודה של ויקיפדיה העברית, הציע האתר שפע של ביוגרפיות, דיסקוגרפיות, הפניות לאמנים דומים או קשורים, מגזין מוזיקה יומי, פורומים ורדיו מקוון עם עשרות תחנות מוזיקה. אולם המודל העסקי עתיר ההשקעה לא החזיק מעמד בשינויים המהירים שחלו תוך זמן קצר: הכוונה לשלב את האתר שהוקם על-ידי חברת בת של “קשת” עם שידורי ערוץ המוסיקה לא התממשה לאחר שהמשך החזקתו עמדה בסתירה לתנאי המכרז לערוץ המוסיקה, ומצד שני, הפרסומות באתר לבדו לא כיסו את ההוצאות. ב-5.9.2002, כשנה וחצי לאחר פתיחת האתר, הוא נסגר. בהפניה לדף ההספד צוטט שלמה ארצי: “זה שיר פרידה, אז בואי רק נאמר שלום, אני אומר תודה, ואת יודעת שחלום סופו להתגשם.”

זמן קצר לאחר מכן, נפתח האתר מחדש במתכונת מצומצמת בזכות תרומה שהתקבלה לזכרה של אלה לורן, זמרת ודוגמנית שנפטרה ממחלת הסרטן בשנת 2000. הפעם נשאר האתר באוויר עד תחילת שנת 2006, למרות שהפסיק להתעדכן תוך זמן קצר, כשברקע מלווה את סגירתו מצעד אבל יחד עם מחאת גולשים בהובלת פורום המוסיקה הישראלית של נענע. כיום, גרסה מצומצמת ודוממת של מומה ממשיכה להתקיים בתוך אתר Mako, אולם נדמה כי אינה מתוחזקת כלל ובכל פעם חלק גדול יותר מהקישורים באתר מוביל לדפי שגיאה.

קוטנר: “מאוד קשה להגיע למומה. זה קיים בתוך אתר Mako אבל אתה צריך להיות איזה האקר או גאון מחשבים כדי למצוא איזה ערך. נגיד אתה כותב בגוגל ‘שלמה ארצי’ – אתה לא תגיע למומה, אבל בוויקיפדיה תהיה הפניה לערך במומה. בקיצור, זה נהיה מסובך”.

יורם רותם: “אני היום מגיע לוויקיפדיה כשאני רוצה לדעת משהו, כי אני יודע ששם יותר מעודכן. חבל שלא מפתחים את מומה יותר. אולי אפילו לא צריך משהו מסחרי, אלא גוף ממשלתי מסודר שייקח את זה לידיים שלו לטובת המוזיקה הישראלית והתרבות הישראלית.”

כולנו כמובן אופטימיים לגבי נכונותו של “גוף ממשלתי מסודר” לתמוך במיזם שכל הווייתו היא טובת המוזיקה הישראלית והתרבות הישראלית, אולם ב”סטריאו ומונו” חשבנו שכדאי להקדים את מה שיהיה בוודאי מאוחר מדי, ובסוף שנת 2014, פנינו לבעלי הזכויות וביקשנו לאפשר את העלאת הביוגרפיות לפחות לאתר “סטריאו ומונו”, לפני שייעלמו לגמרי מהרשת.

לשמחתנו, האישור התקבל, ותוך זמן קצר צורפו ביוגרפיות רבות שפורסמו במקור במומה לדפי הדיסקוגרפיה של “סטריאו ומונו”. כמובן, יש לקחת בחשבון שתוכן זה מעודכן לשנת 2002-2006 בלבד, אולם מדובר בתוכן מקצועי ואמין שהושקעה בו עבודה רבה כל-כך מתוך אהבה אמיתית למוסיקה הישראלית, שהקריאה בו, כך אנו בטוחים, לא תתיישן לעולם.

בשנת 2018 נוספה לערך של מומה בוויקיפדיה השורה הממצה הבאה: באפריל 2018 הוסר האתר מרשת האינטרנט ומאז, כל קישור אליו מפנה לדף הבית של ערוץ התוכן בנושאי מוזיקה באתר “mako” וכל התוכן של אנציקלופדית המוסיקה והדיסקוגרפיה הישראלית אינו זמין יותר.

קריאה נוספת:
מומה כיום
ויקיפדיה: מומה
יובל ברוסילובסקי: מומה: למה אנציקלופדיית המוזיקה הישראלית לא התרוממה? (2012)
דרור גלוברמן: אורי שנער מדבר על מומה (2003)
דף ההספד, 2002
הארץ: הצילו את מומה! (2001)
כל השותפים להקמת מומה (2000-2002)

תגובה למומה

Leave a Reply

Your email address will not be published.

©2021 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון