דיסקוגרפיה: ששי קשת

ביוגרפיה מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

ששי קשת הוא אחד האמנים הרב-גוניים ביותר בארץ והקריירה שלו משתרעת על פני תחומים וסגנונות רבים, החל משירותו הצבאי בלהקת הנח"ל, דרך היותו אליל נוער וכוכב מצעדי הפזמונים של תחילת שנות ה- 70, התפקידים הראשיים שגילם במחזות זמר ועד לאלבום הקלאסי שהוציא והשתתפותו בהפקות באופרה הישראלית החדשה.

ביוגרפיה

קשת נולד בקיבוץ גליל-ים שליד הרצליה כששון קוסובסקי. הוא שינה את שמו כשהתקבל ללהקת הנח"ל, שבה שירת בשתיים מתוכניותיה המוצלחות ביותר: "מהנח"ל באהבה" (1966) ו"הנחלאים באים - הנחלאים באים" (1967). לאחר השחרור הצטרף ב- 1969 עם בוגרים אחרים של הלהקות הצבאיות ללהקת פיקוד דיזנגוף, שהייתה מעין להקה צבאית בלבוש אזרחי.

ב- 1970 השתתף קשת במופע "עיר הגברים", שהתבסס על גיבורי סיפוריו של דמון ראניון, ושר בו את "פנקס הקטן", שהיה ונשאר להיטו הגדול ביותר. הוא החל לעבוד אז עם שלמה צח, שפתח את משרד האמרגנות שלו באותה תקופה וסיפק לקשת להיטים שהפכו אותו ב- 1971 לכוכב מצעדי הפזמונים ולאליל נוער. בין להיטיו היו "ותבוא עליכם הברכה", שכיכב באלבום הבכורה שלו, וכן "שם ישנה גבעה רמה", "קולות מהרים" ו"הלילה הארוך ביותר בעולם" - גם הם מתוך האלבום.

תחילת שנות ה- 70 הייתה תקופת פריחתם של הפסטיבלים השונים. קשת הופיע וזכה להצלחה כמעט בכולם. ב- 1971 הוא זכה במקום הראשון בפסטיבל הזמר החסידי עם השיר "שישו ושמחו" שהלחין שייקה פייקוב ובאותה שנה זכה גם במקום הראשון בפסטיבל בסגנון עדות המזרח "למנצח שיר מזמור" עם שירו של פייקוב "בואו ונשיר, אחים". באלבום משירי הפסטיבל המזרחי הראשון, שנערך בתחילת אותה שנה, הוא שר את "אהבה גן נעול היא" ואת "שימי ענק" עם עדנה גורן.

בפסטיבל הזמר שנערך ב- 1971 הוא זכה במקום השני עם השיר "ומתוק האור בעיניים", שכתבו רחל שפירא ומוני אמריליו ובפסטיבל שירי הילדים ב- 1974 הוא זכה במקום הראשון עם השיר "שובב עם לב זהב". באותה שנה הוא הוציא את האלבום איש לבן איש שחור, שכלל, בין היתר, את להיטו "הסופה מגולן", שנכתב והוקלט בעיצומה של מלחמת יום הכיפורים.

שנתיים קודם לכן, ב- 1972, החלה הקריירה הקולנועית שלו בסרט "נורית", שבו כיכב לצידה של יונה אליאן, שהפכה מאוחר יותר לאשתו. בפסקול הסרט שר קשת את הלהיט "קרוב ורחוק" עם נירה גל. סרטים נוספים שבהם שיחק היו "הבלש האמיץ שוורץ" (1973), "הסנדלר העליז" (1975) ו"רחוב 60" מ- 1976, שהפסקול שלו כלל, בין היתר, דואט של קשת עם עדנה גורן, "להיות איתך". ב- 1978 הוא השתתף בסרטו של אבי נשר "הלהקה", שהפסקול המצליח שלו הורכב ממיטב שירי הלהקות הצבאיות של סוף שנות ה- 60 בביצועים חדשים של משתתפי הסרט.עוד באותה שנה השתתף יחד עם יהודה תמיר, דני גולן ורבקה רז במופע "חזרה כללית", בו ביצעו הארבעה שירים ממחזות זמר ומסרטים מוסיקליים, בתירגומו של של דן אלמגור. שירי המופע הופיעו גם על גבי אלבום. את שיר הנושא מתוך האלבום כתב שלמה ארצי.

בתחילת שנות ה- 80 פנה קשת גם לקהל הילדים כשהשתתף בסדרת הטלוויזיה לילדים "שלוש, ארבע, חמש וחצי". השירים מתוכה הופיעו בהמשך בשני אלבומים. ב- 1981 הוא השתתף במופע המצליח "ברנשים וחלומות", שהורכב מלהיטי מחזות זמר וסרטים מוסיקליים, ולאחר מכן במופע "הללויה ברודווי", שנשא אופי דומה, אבל הצליח פחות. בתחרות קדם האירוויזיון ב- 1982 הוא שר את השיר "להימליה" ובהמשך הוציא בהפקה פרטית אלבום סולו נוסף, אל תמהר, שלא זכה להצלחה גדולה.

בשנת 85' השתתף קשת, לצד מיקי קם ומשה בקר, ברביו הבידור האקטואלי "כחול לבן בצבעים", שכתב דן אלמגור, הלחין ועיבד אלדד שרים וביים צדי צרפתי. כמה משירי ההצגה הופיעו על גבי תקליט שדרים, בינהם "כחול לבן בצבעים", "מדינת הסובל" ו"יש פה לשנינו מקום ".

מאוחר יותר, כשחזרו להפיק בארץ מחזות זמר, ניתנה לקשת סוף סוף ההזדמנות להוכיח את יכולתו ולהפגין את כישוריו כזמר וכשחקן. הוא שיחק, בין היתר, בתפקידים הגבריים הראשיים במחזות הזמר "אוויטה", לצידה של ריקי גל (1990), ב"צלילי המוסיקה" לצידה של חני נחמיאס (1996), ב"ספר הג'ונגל" עם טוביה צפיר ותום אבני (1996), במחזמר "היפה והחיה" לצידה של רינת גבאי (1998) ובהפקה החדשה של "עלובי החיים" לצידו של דודו פישר (1999).

ב- 1998, בעקבות המופע המשותף שהעלו הוא ושלומית אהרון, "ליידיס אנד ג'נטלמן", יצא אלבום ממיטב שירי מחזות הזמר בברודווי, שאותם שרו במופע. בשנת 2001 שיחק קשת במחזמר "השטן ממוסקבה", שהועלה בתיאטרון "גשר". המחזמר, שהתבסס על ספרו של מיכאיל בולגקוב,נעשה בעיבודו ובבימויו של יבגני אריה, ובהלחנתו של אבי בנימין.

ב-2000 הקליטה להקת אוליב גרסה חדשה ל"פנקס הקטן" בהשתתפותו של קשת.

מאת יורם רותם

הסתר ביוגרפיה

©2019 סטריאו ומונוSweetHome :אחסון